Categories
Zdrowie

Bezdech senny – jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia?

Bezdech senny – jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia?

Obturacyjny bezdech senny, bo tak brzmi pełna nazwa tego schorzenia to poważny problem, którego objawem jest między innymi chrapanie. Niestety przypadłość ta jest często bagatelizowana zarówno przez osoby zmagające się z bezdechem, jak i lekarzy. Nieleczony bezdech senny może prowadzić do poważnych komplikacji, dlatego ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Przyczyny bezdechu są różne, dlatego, by rozpoznać chorobę należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę. Jakie objawy daje obturacyjny bezdech senny, jak leczyć tę przypadłość i dlaczego nie można jej bagatelizować?

Czym jest obturacyjny bezdech senny?

Bezdech senny to choroba, która została zdefiniowana w 1999 roku. Objawy bezdechu to charakterystyczne wielokrotne i powtarzające się epizody zatrzymania albo poważnego ograniczenia obiegu powietrza przez drogi oddechowe umiejscowionego w okolicy ścian gardła wraz z jednoczesnym wzmożeniu intensywności pracy mięśni oddechowych. O zespole obturacyjnego bezdechu sennego mówimy wówczas, gdy epizod trwa więcej niż 10 sekund. Bezdech senny i spłycenie oddechu wiąże się również ze spadkiem saturacji, nawet do 4% w stosunku do naturalnego poziomu podczas okresu czuwania.

Jakie są rodzaje bezdechu sennego?

Zespół bezdechu sennego występuje w dwóch postaciach. Pierwszy z nich to centralny bezdech senny. Mamy z nim do czynienia, gdy w czasie snu dochodzi do całkowitego zatrzymania wymiany powietrza przez drogi oddechowe. Objęte tym epizodem są zarówno ruch oddechowy brzucha, jak i klatki piersiowej. Bezdech senny tego rodzaju jest znacznie rzadszy niż drugi jego rodzaj, czyli obturacyjny bezdech senny obwodowy. W tym wypadku dochodzi do częściowego zablokowania dróg oddechowych. Wynikiem tego jest spłycenie oddechu i doświadczenie przez pacjenta krótkiego epizodu bezdechu w czasie snu.

Bezdech senny – najczęstsze przyczyny

Obturacyjny bezdech senny to schorzenie, które często dotyka mężczyzn po czterdziestym roku życia. Jeżeli zaś chodzi o kobiety, to z obturacyjnym bezdechem sennym, zmagają się najczęściej panie po przejściu menopauzy. Przyczyn obturacyjnego bezdechu sennego u kobiet można również doszukiwać się w nieprawidłowej gospodarce hormonalnej związanej np. z nieleczoną nadczynnością tarczycy. Co więcej, jako przyczyny bezdechu podaje się:

  • palenie tytoniu,
  • otyłość oraz nadwagę – ze względu na wysoką masę ciała zwiększony jest obwód szyi, co może prowadzić do nieprawidłowego działania górnych dróg oddechowych,
  • spożywanie alkoholu przed snem,
  • choroby przewlekłe – nadciśnienie tętnicze, lub schorzenia wynikające np. z niewydolności serca,
  • korzystanie z leków nasenny oraz uspokajających.

Bezdech senny – przyczyny związane z nieprawidłową budową górnych dróg oddechowych

Drugą grupą przyczyn, które często wywołują powstanie bezdechu sennego, są patologiczne zmiany w budowie górnych dróg oddechowych. Nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych wywołują spadek napięcia mięśni w trakcie snu, co z kolei prowadzi do zapadania się ścian gardła. Przyczyną tych nieprawidłowości mogą być między innymi polipy, wady nosa jak skrzywiona przegroda nosowa, czy przerost tkanki po różnego rodzaju infekcjach np. przerost migdałków podniebiennych. Oprócz tego bezdech senny może wynikać z nieprawidłowej budowy żuchwy oraz nadmiernie wiotkie mięśnie podniebienia.

Bezdech senny – jakie są objawy w ciągu dnia?

Objawy bezdechu możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są objawy, z którymi chory boryka się w ciągu dnia. Dzienne obawy bezdechu sennego to między innymi ból głowy, senność dzienna, nieustające uczucie zmęczenia, które znacząco utrudnia funkcjonowanie. Ponadto osoba chora na bezdech senny może wykazywać podwyższoną drażliwość i nerwowość. Obturacyjny bezdech senny powoduje też u wielu ludzi problemy z koncentracją. Do objawów bezdechu sennego możemy zaliczyć też zaburzania potencji, które wzmagają częste oddawanie moczu. Dzienne objawy bezdechu sennego to także uporczywa suchość w gardle oraz spierzchnięte wargi.

Bezdech senny – jakie są objawy w ciągu nocy?

Zespół bezdechu sennego zaburza prawidłową strukturę snu, w związku z tym osoba chora budzi się rano zmęczona i uskarża się na ból głowy. Osoby cierpiące na bezdech senny w czasie snu bardzo się wiercą i często zmieniają pozycję, przez co prawidłowy sen jest mocno utrudniony. Brak regenerującego snu nie pozwala na odpoczynek i zdobycie sił, a w związku z nieprawidłowym przepływem powietrza w drogach oddechowych, krew nie jest odpowiednio natleniona. Oznacza to, że cały organizm jest w pewnym stopniu niedotleniony. Wśród objawów bezdechu sennego w ciągu nocy i w czasie snu wymienić można też:

  • donośne chrapanie,
  • nagłe wybudzania, którym towarzyszy uczucie duszenia się oraz przyspieszony oddech i tętno
  • nadmierne pocenie się,
  • częste oddawanie moczu w nocy,
  • problemy z ponownym zaśnięciem po przebudzeniu.

Diagnozowania bezdechu sennego

Samo chrapanie i zmęczenie po przebudzeniu nie świadczy jeszcze o tym, że mamy do czynienia z obturacyjnym bezdechem sennym czy centralnym bezdechem sennym. Zanim więc zaczniemy leczeniu bezdechu sennego, musimy przejść odpowiednie badania. Diagnozowanie bezdechu sennego opiera się na zastosowaniu kilku metod. Jedną z nich jest zaobserwowanie objawów takich jak chrapanie, czy epizod bezdechu oraz ocena senności w oparciu o skalę Epworth. Diagnozowanie może opierać się też na metodzie referencyjnej, która pozwala na wykrycie obturacyjnego bezdechu sennego. Poligrafia, bo o niej mowa, pozwala rejestrować przepływ powietrza, badając zarówno górny odcinek dróg oddechowych, jak i dolne drogi oddechowe. Podczas badania analizie poddaje się też poziom natlenienia organizmu, napięcie mięśni i wysiłek podczas oddechu. Innym sposobem diagnostyki jest badanie polisomnograficzne, które polega na analizie fal mózgowych i efektywności snu.

Skutki nieleczonego bezdechu sennego

Powikłania nieleczonego bezdechu sennego mogą stanowić poważne ryzyko dla pacjenta. Nieleczona choroba może powodować nadciśnienie tętnicze. Ryzyko zachorowania w przypadku osób z bezdechem jest dwukrotnie wyższe niż u innych. Nie tylko nadciśnienie tętnicze jest tu problemem. Wzrasta też bowiem, i to czterokrotnie, ryzyko powstania choroby niedokrwiennej, co może w najgorszym przypadku prowadzić do śmierci. Bezdech senny może być też przyczyną wypadków komunikacyjnych. Osoby zdiagnozowane nie powinny więc prowadzić pojazdów.

Leczenie bezdechu sennego

Nie istnieje jak do tej pory możliwość leczenia bezdechu przy użyciu środków farmakologicznych. Jeżeli schorzenie ma łagodny przebieg, chorzy mogą zniwelować objawy poprzez zmianę trybu życia, redukcję masy ciała, unikanie leków nasennych i alkoholu oraz leczenie chorób mających wpływ na bezdech. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie poprzez wykonanie zabiegu laryngologicznego, który usuwa nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych i odblokowuje przepływ powietrza.

Leczenie z użyciem specjalistycznych urządzeń i protez

Innym rozwiązaniem są protezy powietrzne takie jak aparaty czy maski do bezdechu. Kupić je można w specjalistycznych i profesjonalnych sklepach internetowych jak https://sklepvitalaire.pl/. Wybierać możemy spośród różnego rodzaju aparatów (np. CPAP) dostosowanych do konkretnych potrzeb. W leczeniu bezdechu stosuje się również protezy dentystyczne, które powiększają przestrzeń gardła.

Leave a Reply

Your email address will not be published.